Головна > Правова допомога > Як поводитися на допиті: 5 простих рекомендацій

Як поводитися на допиті: 5 простих рекомендацій

Допит – одна з тих слідчих дій, на яку сторона обвинувачення покладає особливі надії в частині збирання ключової для з’ясування обставин та доведення вини особи, яку вони вважають (а іноді бажають зробити) причетною до злочину.

Тому опинитися на допиті в слідчого, незалежно від процесуального статусу (потерпілий, свідок або підозрюваний), – не найприємніша подія в житті людини, яка викликає природні переживання і хвилювання. Але напругу у спілкуванні можна зменшити, якщо керуватися нескладними порадами.

1. Готуйтеся. Простоусвідомте, що вас чекає, адже невідоме лякає. Знайдіть в Інтернеті Кримінальний процесуальний кодекс України та почитайте статті, присвячені порядку проведення допиту. Відповідно до ч.1 ст. 135 КПК особу може бути викликано для допиту до слідчого, прокурора шляхом вручення повістки про виклик, надсилання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою. Місцем допиту може бути місце проведення досудового розслідування або інше місце, яке погодять слідчий і допитуваний. Ви маєте бути повідомлені про дату допиту не пізніше, ніж за три дні. Використайте цей час для того, аби підготуватися – визначте дату і місце, проконсультуйтеся з адвокатом.

На початку допиту слідчий чи прокурор, який його проводитиме, зобов’язаний встановити вашу особу і місце проживання. Також вам неодмінно мають бути роз’яснено порядок проведення допиту (не більше, ніж дві години безперервного допиту та в цілому не більше восьми годин допиту на день), повідомлено і роз’яснено ваші права, попереджено про кримінальну відповідальність за відмову давати показання або за повідомлення завідомо неправдивих даних та про право відмовитися давати показання. У разі якщо слідчий або прокурор з певних причин порушили такий порядок початку допиту, одразу уточнюйте, вимагайте пояснень, а також вкажіть ці зауваження у протоколі допиту.

2. Фіксуйте. Нормами чинного КПК передбачено, що проведення допиту може фіксуватися за допомогою фотозйомки, аудіо- чи відеозапису. Із метою уникнення зловживань та порушень встановленого законом порядку проведення допиту, а також майбутнього перекручування фактів, потурбуйтеся про проведення повної фіксації допиту. Законом вам надано право висловити письмово свої пояснення. І, аби уникнути в майбутньому непорозумінь, можливо іноді варто скористатися цією можливістю, про що сповістити слідчого про своє бажання дати показання самостійно, власноруч виклавши їх у письмовій формі.

3. Зберігайте спокій. Під час відповіді на запитання, які вам ставитиме слідчий або прокурор, перш за все, не хвилюйтеся, будьте спокійними. Потрібно намагатися зберігати рівновагу та терплячість незалежно від того, який у вас процесуальний статус. Зайва емоційність, збудження чи хвилювання можуть насторожити правоохоронців. Пам’ятайте, що все, що ви кажете, потім буде бути покладено в основу обвинувачень, а тому не соромтеся в разі чого просити уточнити питання, спростити, повторити, роз’яснити незрозумілі вам терміни чи визначення.

4. Будьте уважними. Стежте за тим, про що вас запитують, і що ви відповідаєте. Намагайтеся давати точну інформацію, у якій ви стовідсотково впевнені. Якщо ж є певні обставини, які ви бажаєте повідомити слідчому, але не впевнені у їхній достовірності, на початку відповіді так і зазначте, що не гарантуєте абсолютної точності. Не давайте категоричних відповідей, якщо не впевнені в них. Таким чином ви уникнете в подальшому звинувачень у повідомленні недостовірної інформації.

5. Перевіряйте. У будь-якому разі, де б не проводився допит, його хід має протоколюватися – саме протокол допиту є тим документом, який зафіксує ваші слова та який використовуватиме слідчий чи прокурор надалі. Ви маєте неодмінно ознайомитися з текстом цього протоколу, перевірити правильність записаних показань та пояснень, а в разі чого – висловити у письмовій формі свої зауваження до нього. Уважно прочитайте все, зокрема, питання, які вам задавалися та правильність запису ваших відповідей. Ніколи не підписуйте протокол, якщо ви помітили якусь помилку (навіть якщо це описка у прізвищі). Будьте максимально уважними та не соромтеся уточнювати всі невідповідності і вимагати внесення виправлень. У разі необхідності, зазначте про всі свої зауваження – як ті, що стосуються повідомленої вами інформації, так і ті, які виникли у зв’язку з порушенням порядку проведення допиту.

Звісно, проведення допиту – серйозна процесуальна дія, яка має безліч професійних нюансів. Тому абсолютно не зайвим буде запросити разом із собою адвоката, якому довіряєте. По-перше, він зможе проконтролювати законність і правомірність дій правоохоронців та подбати про дотримання ваших прав, а, по-друге, сама присутність адвоката вже певним чином змусить особу, яка проводить допит, діяти обережніше.

Тим не менше, адвокат не буде відповідати на питання слідчого замість вас. Його завдання – зробити так, аби допит було проведено відповідно до вимог КПК, а в разі їх порушень – оскаржити дій правоохоронців або вжити інших заходів.

Джерело

Please follow and like us:
error