Головна > Правова допомога > ЄСПЛ: Слідчі дії без адвоката при затриманні на місці злочину – порушення Конвенції

ЄСПЛ: Слідчі дії без адвоката при затриманні на місці злочину – порушення Конвенції

Європейський Суд призначив понад 16 тис. євро компенсації засудженому за перевезення наркотиків громадянину, автомобіль якого був оглянутий при затриманні без участі захисника

11 грудня ЄСПЛ виніс рішення у справі «Родіонов проти Росії», заявник за яким був засуджений за участь в наркотрафіку і скаржився на численні порушення Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод, допущених під час розслідування кримінальної справи і при утриманні його під вартою.
У 2006 р через підозри в незаконному обороті наркотиків в складі злочинної групи правоохоронні органи за санкцією суду прослуховували телефонні переговори Ігоря Родіонова. Вранці 15 серпня 2006 року співробітники ФСКН затримали його під час автомобільної поїздки і негайно наділи на нього наручники. При огляді автомобіля на його задньому сидінні був знайдений пакет з упаковками таблеток, порошкоподібною речовиною і електронними вагами, а на підлозі машини – червоний пакет з порошком. Ігор Родіонов стверджував, що нічого не знав про вміст червоного пакета, який він перевозив на прохання іншої особи.
Після закінчення слідчої дії в протоколі, підписаному заявником і понятими, було зазначено, що всі предмети і цінності в машині Ігоря Родіонова належали йому, за винятком вмісту червоного пакета. Увечері того ж дня громадянина доставили в УФСКН по м. Санкт-Петербургу, де у нього були взяті відбитки пальців і зразки почерку.
На наступний день Ігоря Родіонова допитали, і  щодо нього було порушено кримінальну справу в зв’язку з незаконним придбанням та зберіганням наркотиків без мети збуту (п. 2 ст. 228 КК РФ). Йому було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який потім неодноразово продовжувався. Через два роки обвинувачений клопотав про звільнення з-під варти в зв’язку з закінченням збору слідством доказів проти нього, однак суд відхилив клопотання як необґрунтоване. Оскаржити відмову у вищі інстанції не вдалося.
Згодом кримінальне переслідування шести членів злочинної групи було об’єднано в одне провадження. Після закінчення попереднього слідства діяння Родіонова були перекваліфіковані – за версією слідства, інші члени групи виконували його вказівки в частині організації збуту наркотиків. Таким чином, йому було пред’явлено звинувачення за ч. 1 і 3 ст. 30 і ч. 3 ст. 228.1 КК РФ.
Кримінальна справа розглядалася в Кіровському районному суді м. Санкт-Петербурга. В ході судового процесу Ігор Родіонов свою провину не визнав і стверджував, що пакети з наркотиками, знайдені в автомобілі під час затримання, йому не належали. З посиланням на ряд міжнародних і національних актів обвинувачений безуспішно клопотав про виключення частини доказів, на яких будувалося звинувачення: зокрема, протоколів огляду автомобіля та його допиту ФСКН, в зв’язку з тим, що слідчі дії проводилися без його адвоката. Він також просив визнати недійсними аудіозаписи телефонних переговорів, мотивуючи це тим, що судові санкції на них не були представлені захисту.
Читайте також за темою:
Європейський суд підтримав адвокатів, чий «гонорар успіху» був оскаржений
Европейский суд признал нарушением Конвенции неисполненое решение суда о выселении
ЄСПЛ присудив 13 тис. євро чоловіку та його синові, якого суди залишили жити з матір’ю

13 жовтня 2008 року суд визнав Ігоря Родіонова винним в скоєнні здебільшого інкримінованих йому злочинів і засудив його до 12 років позбавлення волі. Заявник безрезультатно оскаржив вирок суду.
Згодом Ігор Родіонов подав скаргу до ЄСПЛ. У ній він, зокрема, скаржився на погані умови утримання в слідчому ізоляторі протягом двох років; незадовільні умови конвоювання; приміщення його в металеву клітку під час судового розгляду без лави і стола; незаконність прослуховування його телефонних переговорів; відсутність засобів ефективного правового захисту; загальну несправедливість кримінального переслідування.
Також він повідомив про вилучення у нього в ізоляторі радіоприймача, відмову в передачах бандеролей з газетами і журналами від родичів та про безуспішні оскарження в судах різних інстанцій зазначених заборон. Крім того, він скаржився на факт відкриття адміністрацією слідчого ізолятора адресованої йому письмової кореспонденції з Європейського Суду. Ігор Родіонов просив присудити йому 100 тис. євро як компенсацію моральної шкоди та 568 тис. руб. в якості компенсації судових витрат.
В запереченнях на скаргу Уряд РФ, зокрема, посилався на те, що тримання заявника в СІЗО відповідало прийнятим національним стандартам, а відповідні облікові дані були знищені згідно з внутрішніми інструкціями пенітенціарної установи. Держава-відповідач також стверджувало про прийнятні умови конвоювання. Крім того, російська сторона зазначила, що під час судового процесу обвинувачений сидів на лаві за захисною металевою решіткою.

Вивчивши обставини справи, Європейський Суд виявив порушення ст. 3, 13 Європейської конвенції під час конвоювання заявника та його утримання в слідчому ізоляторі, а також при поміщенні його в клітку на час судових засідань. Як зазначив Суд, утримання в клітці принижує його гідність і несумісне з принципами демократичного суспільства.
Також Європейський Суд виявив порушення п. 3 ст. 5 Конвенції у зв’язку з тривалим утриманням Ігоря Родіонова під вартою. Як випливає з рішення, російський суд розглянув відповідне клопотання громадянина про звільнення з-під варти лише через 42 дні з дати її подання, а апеляція розглянула скаргу після закінчення 48 днів, тому можна говорити про порушення п. 4 ст. 5 Конвенції.
При цьому Європейський Суд вказав, що при затриманні заявника та складанні протоколу огляду його машини він не був належним чином поінформований про свої права на юридичну допомогу і не свідчити проти самого себе. Суд з’ясував, що Ігор Родіонов дізнався про вищевказані процесуальні права лише через 18 годин з моменту його затримання при оформленні протоколу його затримання. У зв’язку з цим ЄСПЛ зазначив, що право заявника на юридичну допомогу було обмежено, а обвинувачення у кримінальній справі базувалося переважно на протоколі огляду транспортного засобу, при складанні якого були порушені права заявника. Сукупність зазначених фактів привела до порушення ст. 6 і п «c» ст. 3 Конвенції.
Також Суд виявив порушення ст. 8, 13 Конвенції у зв’язку з прослуховуванням телефонних переговорів заявника. Як вказав Європейський Суд, запис телефонних переговорів заявника проводилася тільки виходячи з припущень співробітників ФСКН про його причетність до злочину.
Крім того, ЄСПЛ пояснив, що факти вилучення у заявника радіоприймача, неотримання їм газет і журналів від своїх близьких порушили ст. 10 Конвенції, оскільки зазначені заходи не були необхідними в демократичному суспільстві. Крім того, факт розкриття адміністрацією слідчого ізолятора листа Секретаріату ЄСПЛ, адресованого заявнику, порушив ст. 34 Конвенції.
Читайте також за темою:
ЄСПЛ вказав на необхідність перегляду кримінальної справи заявника через те, що слухання були закриті
ЄСПЛ: Вирішальні для обвинувачення показання свідків повинні прозвучати в суді
ЄСПЛ: Держава зобов’язана охороняти життя та здоров’я затриманих

У зв’язку з цим Європейський Суд присудив Ігорю Родіонову 12,7 тис. євро компенсації морального збитку, а також 3,5 тис. євро як компенсацію судових витрат.
Рішення по справі містить окрему думку судді ЄСПЛ Дмитра Дєдова, який зазначив, що виявлені Судом порушення ч. 1 ст. 6 і п. «с» ст. 3 Конвенції засновані на поверхневому аналізі судового розгляду щодо заявника. Суддя вважає, що Європейський Суд обмежився констатацією того факту, що Ігор Родіонов не скористався допомогою адвоката під час обшуку його автомобіля, в якому він перевозив наркотики. Однак суттєва участь заявника в злочинній діяльності і його провідна роль у ній підтверджувалися іншими доказами по справі, прийнятими до уваги національним судом (дані телефонних переговорів і обшуків, показання інших членів групи і свідків).


Зінаїда Павлова

Джерело

Please follow and like us:
error