Головна > Правова допомога > Чи мають ЗАКОННЕ право правоохоронці на проникнення у житло та проведення обшуку у житлі чи іншому володінні особи — БЕЗ УХВАЛИ СЛІДЧОГО СУДДІ

Чи мають ЗАКОННЕ право правоохоронці на проникнення у житло та проведення обшуку у житлі чи іншому володінні особи — БЕЗ УХВАЛИ СЛІДЧОГО СУДДІ

Чи мають ЗАКОННЕ право правоохоронці на проникнення у житло та проведення обшуку у житлі чи іншому володінні особи — БЕЗ УХВАЛИ СЛІДЧОГО СУДДІ??? Або що таке “Невідкладні випадки для проникнення у житло з метою обшуку” .

Розпочну з того, що будь-яка дія працівників правоохоронного органу повинна відповідати вимогам КПК та бути виконана у встановлений КПК Порядок та строки .

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України).

Так, проникнення та проведення обшуку у житлі чи іншому володінні особи — без ухвали слідчого судді можливе. Але, виключно у вичерпних випадках.

Що розуміють під житлом особи та іншим володінням особи ?

Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення (ч.2 ст.233 КПК України) .

Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи (ч.2 ст.233 КПК України) .

Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом.

Отже, згідно з вимогами частини 1 статті 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною (!) згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною 3 статті 233 КПК України.

У випадку, якщо добровільної згоди — не має — слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді — увійти до житла чи іншого володіння особи — лише у невідкладних випадках — пов’язаних із врятуванням життя людей (!) та майна (!) чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину (!).

Три випадки = три правові підстави :

1) Добровільна ( !! ) згода особи, яка володіє житлом, на проникнення до житла правоохоронців з метою проведення обшуку.

2) Чи пов”язані дії слідчого або прокурора з випадком врятуванням життя людей та майна .

3) Чи пов”язані дії слідчого або прокурора з випадком безпосереднього переслідування осіб, які підозрюються у вчиненні злочину .

Якщо слідчий або прокурор дотримався вищевказаних правових підстав — у такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов’язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.

Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.

Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 КПК докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 КПК.

Якщо правових підстав увійти до житла чи іншого володіння особи не має — отримані Докази будуть недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 КПК .

Дотримуйтеся вимог КПК і буде Вам щастя !

З повагою,
Ваш Адвокат Лариса Криворучко .

Джерело

Please follow and like us:
error