Головна > Законодавство > Закон підписано: як тепер каратимуть за нетверезе водіння

Закон підписано: як тепер каратимуть за нетверезе водіння

Президент підписав закон, що запроваджує кримінальну відповідальність за керування транспортними засобами в нетверезому стані. Відтепер спійманий водій «під мухою» не просто заплатить величезний штраф, але й далі житиме із судимістю. Закон запрацює в наступному році.

Якщо нетверезого водія затримають уперше, його згідно із законом №7279-д оштрафують на суму від 17 до 34 тис. грн (зараз максимальний штраф становить 10 200 грн) і позбавлять прав на строк до трьох років. Якщо ж порушення буде скоєне повторно (причому неважливо, через який час після першого випадку), штраф становитиме 51 тис. грн. Права в такого водія заберуть на строк від двох до трьох років.

Проте для водіїв важливіше інше –  те, що це буде не проста «адміністративка», а кримінальний проступок.

Що важливо для водіїв

Насправді для водіїв важливе не збільшення штрафу, а те, що цим законом запроваджується поняття «злочин невеликої тяжкості». Він серйозніший, ніж адмінпорушення, але легший за кримінальний злочин. І хоча, як пояснив голова комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем’якін, «особи, засуджені за вчинення кримінального проступку, після відбування покарання визнаються такими, що не мають судимості», це все ж таки не «адміністративка».

На прохання «КРАПКИ» адвокат компанії «Климчук та партнери» Володимир Воронцов проаналізував переваги та недоліки цього закону, а також пояснив, які наслідки він матиме для порушників.

«Відповідальність за вчинення злочину в перший раз передбачатиме штраф у розмірі 17003400 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк до трьох років. «До трьох років» згідно із Кримінальним кодексом означає, що права забиратимуть на строк від одного року. Якщо в подальшому порушення буде вчинене повторно, винуватця оштрафують на 51 тис. грн і позбавлять права керування на строк від двох до трьох років», – пояснив Володимир Воронцов.

Важливе питання: з якого дня вважатиметься, що порушення вчинене повторно? Адвокат каже, що цей строк визначають протягом року від моменту, коли основне та додаткове покарання буде погашене. Тобто водій сплачує штраф, рік-три ходить пішки, без прав, і тільки тоді починається відлік «контрольного» року. Якщо протягом цього періоду водія повторно спіймають за кермом нетверезим, покарання буде дуже суворим.

Нові ускладнення та проблеми із «залишковими» градусами

Адвокат наголошує: оскільки відтепер порушення підпадатиме під дію Кримінально-процесуального кодексу, для водія-порушника виникатимуть нові ускладнення.

«По-перше, правоохоронці можуть почати практикувати доправлення водія на три години до відділку для складання протоколу та вчинення необхідних дій. По-друге, може увійти у практику вилучення автомобіля. А повернення такого транспортного засобу за КПК буде набагато складнішим, ніж якби можливість вилучення передбачалася Кодексом про адмінпорушення. Уже не можна буде просто заплатити штраф і забрати машину зі штрафмайданчика.

Також є дуже великий негатив у форматі кримінальної відповідальності. Не треба забувати, що кримінальна відповідальність передбачає більш тяжкі наслідки, ніж адміністративна. Адже, поки в людини не погашена судимість, вона не може отримувати потрібні їй дозволи, наприклад на зброю, та обіймати низку посад у правоохоронних органах чи службах. До того ж деякі посади вимагають, щоб особа взагалі не притягувалася до кримінальної відповідальності», – додав експерт.

Адвокат зауважив, що зі зростанням відповідальності росте й ціна, яку водій може заплатити через банальну необережність чи незнання. Наприклад, якщо він вживав алкоголь напередодні ввечері та в момент перевірки поліцейськими тест показав «залишкові» градуси, тоді як водій почувається цілком нормально.

«Особа може випити пляшку пива та через певний час, після якого за всіма медичними показниками алкоголь не має впливати на її здатність керувати транспортним засобом, сісти за кермо. А тест може це виявити. І не забуватимемо про можливі зловживання з боку правоохоронців. Адже водій через необізнаність може підписати протокол, відмовитися від проходження медичного огляду. Припустімо, що людина взагалі не вживала алкоголю, але поспішає та не має часу на проходження огляду. Через це її можуть притягнути до кримінальної відповідальності», – сказав «КРАПЦІ» Володимир Воронцов.

Джерело

Please follow and like us:
error
Поширити допис