Головна > Правова допомога > «Солопова проти України»: перемога в Європейському суді

«Солопова проти України»: перемога в Європейському суді

ЄСПЛ визнав катуванням ненадання медичної допомоги хворій на онкологію ув’язненій дівчині. Її інтереси захищав адвокат Харківської правозахисної групи Геннадій Токарев.

«Доброго дня! Намагаємось допомогти Солоповій Анні, утримуваній в ДУВП-4 (ст. 186 ч2). У неї ВІЛ-інфекція та онкологічне захворювання. Належного лікування в ДУВП-4 не надають. Адміністрація ДУВП не дає Солоповій А.О можливості направити скарги омбудсмену та в прокуратуру (я передам її скарги своєму адвокату і забезпечу відправлення в обхід адміністрації)», – завдяки цьому листу іншого ув’язненого в ХПГ довідалися про Анну Солопову. 

 

Дівчина – сирота та інвалід дитинства: вроджений ВІЛ. Підлітком потрапила в погану компанію, почала красти. У липні 2017 року її затримали за грабіж. Так Анна опинилася у Дніпровському закладі виконання покарань №4. 

«Це моя перша судимість, – розповіла юристам дівчина. – Провину свою я визнала цілком і мені прокурор обіцяв, що буде умовний строк. А за кілька днів до вироку передумав. 21 лютого 2018 року був вирок. Мені дали чотири роки».

Цей строк мало не став довічним: у Анни виявили серйозне онкологічне захворювання, при чому досить пізно – спочатку їй поставили помилковий діагноз. І хоч лікування було призначено, отримати його було вкрай важко. Курси поліхіміотерапії вимагають перебування в спеціалізованому закладі охорони здоров’я. Дівчину нікуди не возили «внаслідок відсутності транспортних засобів для її конвоювання». До того ж, Анні було призначено чотири засоби для хіміотерапії, а доступним був лише один. За півтора місяці після встановлення діагнозу її жодного разу не вивезли до лікарні і навіть не перевели до медичної частини. Дівчину з постійним болем і температурою залишили помирати у загальній камері. 

Після марного діалогу з установою виконання покарань, адвокат ХПГ Геннадій Токарев звернувся до Європейського суду з прав людини із заявою у порядку Правила 39 Регламенту Суду. Ця процедура дозволяє застосувати екстрені міри захисту людини у випадку, коли її життю загрожує небезпека. 27 квітня 2018 року Європейський суд з прав людини застосував Правило 39 та зобов’язав Уряд України терміново забезпечити Анну медичною допомогою у відповідності до встановленого діагнозу за призначеною схемою лікування.

Геннадій Токарев

Дівчині нарешті почали проводити сеанси хіміотерапії на денному стаціонарі в Дніпропетровському обласному онкологічному диспансері. Щоправда, замість чотирьох препаратів за схемою, передбаченою відповідним протоколом лікування МОЗ України, їй давали лише один. У квітні-травні 2018 року Солоповій провели три сеанси хіміотерапії, в липні – один у міжобласній лікарні при Львівській установі виконання покарань № 19, а в серпні  – ще один сеанс хіміотерапії в онкодиспансері Дніпра. На жаль, жодної відновлюваної терапії після важкої хімії дівчина не отримувала. Після серпневого сеансу у Дніпрі лікування взагалі надовго припинилося. ХПГ тоді зверталася до Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денисової, заступника Міністра юстиції Дениса Чернишова та керівника ДУ «Центр охорони здоров’я ДКВС України» Сергія Васильєва із закликом допомогти дівчині.

«Солопова, імунітет якої від наявних в неї захворювань є дуже низьким, періодично страждає від інфекційних захворювань, які супроводжуються підвищеною температурою, болями в суглобах, – писав у зверненні директор ХПГ Євген Захаров. – На сьогоднішній день вона хворіє на бронхіт, при цьому вона утримується в камері, температура в якій не відповідає встановленим нормам, а жодного лікування їй не надається. Таке поводження з людиною є не лише безвідповідальним, а й містить у собі явні ознаки нелюдського поводження та ознаки порушення як національного законодавства, так і міжнародного права в галузі прав людини».

«Суд одноголосно встановив, що ця заява розкриває порушення статті 3 Конвенції з огляду на недостатню медичну допомогу під час тримання під вартою»,– йдеться в рішенні ЄСПЛ. Сподіваємося, що грошової компенсації, яку присудив дівчині Європейський суд, вистачить на більш якісне лікування важкої хвороби.  

Джерело

Please follow and like us:
error
Поширити допис